Uncategorized

Memeye Yağ Enjeksiyonu

Memeye yağ enjeksiyonu ile meme dolgunlaştırma işlemi günümüzde sıkça yapılan estetik uygulamalardan biridir. 

Yağ enjeksiyonu vücudun birçok alanına sıkça yapılan bir işlemdir. Vücudun yağ oranı yüksek  belli alanlarında yer alan yağ dokusundan alınan yağlar transfer işlemi ile diğer bölgeye aktarılabilmektedir.

Yağ transferi yapılmadan önce işlem için gerekli cihazlarda alınan yağ saflaştırılır. Yağlar saflaştırıldıktan sonra istenen bölgeye  transfer işlemi yapılmaktadır. Göğüsler yapı ve doku olarak yağ dokusu içermektedir. Bu nedenle yağ enjeksiyonuna uygun bölgelerdir. Silikon veya implant kullanmak yerine yağ enjeksiyonu ile meme dolgunlaştırma yöntemi günümüzde sıkça kullanılan bir doğal bir estetik yöntemdir. Vücudun fazla yağ oranı, meme bölgesinde yer alan sorunlar belirlenip daha sonrasında yağ transferinin hangi bölgelere ne miktarda yapılacağına karar verilir. Yağ enjeksiyonu meme protezi ile aynı zamanda yağ enjeksiyonu yapılabilir. Bu memeye daha doğal bir görünüm sağlaması açısından tercih edilebilir. 

Memeye Yağ Enjeksiyonu Operasyonu Öncesi Hazırlık Aşamaları

Estetik operasyonlar öncesinde belli başlı aşamaları tamamlamak gerekir. Bu aşamaların doğru yapılması ve değerlendirilmesi operasyonun başarısını etkilemektedir. Memeye yağ enjeksiyonu ameliyatı öncesinde; 

 • Randevu günü hasta ve doktor görüşmesi yapılır. 
 • Doktor hastanın göğüslerini inceler. Yağ enjeksiyonu yöntemi ile dolgunlaştırma işleminin hastaya uygun olup olmadığına karar verir. 
 • Hastanın göğüs boyutları ölçülür ve ne kadarlık bir yağ enjeksiyonu ihtiyacı olduğu belirlenir. 
 • Hastanın vücut ölçüleri göz önünde bulundurarak vücuda uygun bir boyutta dolgunlaştırma işlemi yapılmalıdır. Çok fazla büyük göğüsler estetik açıdan görüntünün kötü durmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle abartıya kaçmamak daha çekici ve kadınsı bir görüntü ortaya çıkaracaktır. 
 • Daha sonra yağın alınacağı bölgelerin belirlenmesi gerekmektedir. Yağ alınan yerler genellikle karın, basen ve bel kısmında yer alan fazla yağlanmanın olduğu bölgelerdir. 
 • Hastadan operasyon öncesi mutlaka meme ultrasonu istenmektedir. Eğer 40 yaşın üzerinde ise mamografi de istenir. Bu tetkikler göğüslerde herhangi bir sağlık sorunu olup olmadığını bilmek için önemlidir. Meme kanseri riskini ortadan kaldırmak için mutlaka mamografi çektirmeleri gerekir. Eğer tetkiklerde herhangi bir risk var ise operasyon ertelenmelidir. Sorun tedavi edildikten sonra estetik müdahale yapılmalıdır.
 • Operasyondan en az 3 gün öncesine kadar eğer hasta içki, sigara, kan sulandırıcı ilaç kullanıyor ise bırakmalıdır. 
 • Operasyon yapılmadan 8 saat öncesinde yeme-içme kesilmeli, 3 saat öncesinde operasyonun yapılacağı klinikte olmak gerekir. Klinikte gerekli kontroller yapıldıktan sonra hasta hazırlanır ve operasyona başlar.
 • Son olarak doktor hastanın psikolojik durumunu da operasyon öncesinde değerlendirmelidir. Hangi nedenlerden dolayı operasyonu istediği, meme büyütme veya dolgunlaştırma operasyonuna hastanın ihtiyacı olup olmadığını öğrenmek gereklidir. 
Memeye Yağ Enjeksiyonu Hangi Durumlarda Yapılmalıdır? 

Göğüslere yağ enjeksiyonu belli başlı nedenlerden dolayı yapılır. Bu nedenler;

 • Göğüs dolgunlaştırmada,
 • Meme asimetrisi olan kadınlarda,
 • Göğüslerde şekil problemlerinde (Tüberoz meme gibi),
 • Daha önce silikon kullanılarak yapılmış fakat doğal durmayan göğüslerde yağ enjeksiyonu işlemi yapılmaktadır.

Memeye Yağ Enjeksiyonu Kimlere Yapılır?

Memeye yağ enjeksiyonu işlemi genel bazı kriterlere sahip kadınlara yapılmaktadır. Bunlar; 

 • Küçük ve sarkmamış göğse sahip kadınlara,
 • Vücudunda yağ transferi için yeterli yağ dokusu bulunan kadınlara,
 • 18 yaşından büyük yetişkin kadınlar yağ enjeksiyonu için uygundur. 

Yağ enjeksiyonu yapılırken vücutta incelmede meydana gelmektedir. Yağın alınacağı doku genellikle bel, basen ve karın bölgesidir. Bu bölgelerde bölgesel kilo problemi yaşayan kişiler yağ alındığında daha ince görünecektir. Bir nevi aynı anda liposuction işlemi de yapıldığı için bölgesel incelme de gerçekleşmektedir.

Yağ Enjeksiyonu Nasıl Yapılır?

Göğüslere yapılan yağ enjeksiyonu tecrübeli bir doktor tarafından yapılmalıdır. Çünkü yağın alınacağı dokuda herhangi bir deformasyon olması görüntü bozukluğuna neden olacaktır. Yağ enjeksiyonu belli aşamalar dahilinde yapılmaktadır. Bu aşamalar; 

 • İlk olarak yağ enjeksiyonu için gerekli yağın alınacağı dokuların olduğu bölgeler belirlenir. 
 • Sonrasında hasta anestezi altında operasyona alınır. 
 • Anestezi yapıldıktan sonra Vaser Liposuction ile yağ alınır. Alınan yağlar kapalı ve steril bir ortamda toplanmaktadır.
 • Yağlar toplandıktan sonra, konsantre edilmesi için işlemden geçirilir, steril ve uygun enjektörlere alınan yağlar göğüslerdeki gerekli bölgelere enjekte edilmektedir. 
 • Sınırlı miktarda yağ enjeksiyonu yapılabilmektedir. Her bir göğse ortalama olarak 350 ml kadar yağ transferi yapılabilir.
 • Toplam operasyon süresi ortalama olarak 2 saat kadar sürmektedir.

Operasyon sonrası ilk saatler hasta hastanede gözetim altında tutulur.  Meme estetiği ameliyatlarında hastanın durumuna göre aynı gün veya 1 gün sonra taburcu olmaktadır. 

Meme Dolgunlaştırmada Yağ Enjeksiyonunun Avantajları

Yağ enjeksiyonu ile göğüs dolgunlaştırma işleminin avantajları;

 • Dolgunlaştırma işlemi için yabancı maddeler kullanılmaz. Dolgunlaştırma tamamen kendi yağınız ile yapılır. Bu nedenle herhangi bir alerjik reaksiyon oluşmaz.
 • Ortaya çıkacak olan görünüm tamamen doğal olduğu için daha iyi hissetmenizi sağlar.
 • Özellikle farklı boyut ve şekillerde olan meme görünümlerinde simetriyi sağladığı için iyi bir sonuç ortaya çıkarır. 
 • Yağ alınan bölgenin incelmesini sağlar. Özellikle basen, bel ve göbek bölgesinde bölgesel incelme isteyen kadınlar aynı işlemde her iki bölgede istediği görünüme kavuşmaktadır.
 • İşlem sonrasında herhangi bir kalıcı iz veya yara oluşmamaktadır. İşlem uygun enjektörler ile yapıldığı için çok küçük izler oluşur fakat çok kısa zamanda bu izler tamamen kaybolur. 

Meme Dolgunlaştırmada Yağ Enjeksiyonunun Dezavantajları

Göğüslere yapılan yağ enjeksiyonu ile dolgunlaştırma yönteminin dezavantajları;

 • Enjeksiyon ile ortalama 350 ml yağ transfer edilir. Fakat bu yağın tamamı kalmaz. Yağ enjeksiyonları sonrası yağların yaklaşık %30 u erir. Bazı kişilerde bu oran daha fazla olabilir ve işlemin tekrarı gerekir. Tekrarlayan memeye yağ enjeksiyonları yağların kalıcılığını arttırır.
 • Yağ enjeksiyonunda silikon gibi ölçü olarak büyük meme görünümüne kavuşmak mümkün değildir. Bu nedenle kadınlar işlem sonrası memnun kalmayabilir. İşlemi yapmadan önce hangi boyutlarda olacağını ve görünümün nasıl olacağını mutlaka operasyonu yapacak doktor ile görüşmek gereklidir.
 • İlerleyen zaman ile birlikte yaşlanma, ameliyat, çocuk doğurma, emzirme, sıkça kilo alıp verme gibi durumlarda boyutlar değişebilir, sarkmalar meydana gelebilir.
 • Eğer operasyon yapılacak göğüsler sarkık ise büyüklüğüne ve sarkıklığın derecesine bağlı olarak tek başına dikleştirme veya dikleştirme ile beraber yağ enjeksiyonu yapılabilir.

Yağ enjeksiyonu yapılmadan önce ideal kiloda olmak önemlidir. Kilo vermek ile ilgili hedefleriniz varsa memeye yağ enjeksiyonunu ideal kilonuza ulaşana kadar ertelemek doğru olacaktır. Çünkü kilo verdiğinizde transfer edilen yağlarda eriyebilir buda yapılan ameliyatın sonuçlarını değiştirebilir.

Yağ Enjeksiyonu Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Memeye yağ enjeksiyonunun olası riskleri nelerdir? 

Operasyonun olası riskleri genellikle zamanla yağların erimesi ile memedeki hacim kaybının yaşanmasıdır. Ayrıca yağ alınan dokuda doğru teknik kullanılmaz ise kötü bir görünüm ortaya çıkabilmektedir.

Yağ enjeksiyonunu için yaş sınırı nedir?

Meme estetiği operasyonlarında ciddi bir sorun olmadığı sürece yaş sınırı 18’dir. 18 yaşını doldurmuş yetişkin kadınların meme estetiği yaptırmasında herhangi bir risk yoktur. 

Memedeki sarkmayı engellemek ve düzeltmek için yağ enjeksiyonu yapılır mı?

 Memeye yağ enjeksiyonu göğüs boyutu küçük ve  fazla sarkma problemi olmayan kişilere yapılmaktadır. İleri düzeydeki sarkma meme dikleştirme operasyonu ile düzeltilmelidir.

Memeye yağ enjeksiyonu yapıldıktan sonra iyileşme süresi ne kadardır?

Yağ enjeksiyonu ile meme dolgunlaştırma operasyonu sonrası iyileşme süreci ortalama 2-3 hafta kadardır. Bu süre boyunca ağrı, morluk, kızarıklık gibi durumların ortaya çıkması normaldir. Süreç sonunda bu belirtiler tamamen kaybolacaktır.

Yağ alınan bölgede şekil bozukluğu riski yaşanır mı?

Yağ alınan dokunun şekil bozukluğu yaşamaması için operasyonu yapacak olan doktorun tecrübesi ve kullandığı teknik oldukça önemlidir. Özellikle tek bir bölgeden fazla yağ alınması şekil bozukluğuna neden olabilmektedir.

Ameliyat sonrası emzirme konusunda sorun veya risk var mıdır?

Emzirme ile ilgili herhangi bir sorun yaşanmaz. Operasyonda süt kanalları ve dokusunu etkileyen herhangi bir işlem yapılmaz. Yağlar meme bez dokusuna herhangi bir şekilde zarar vermeyecek bölgelere konur.  Bu nedenle herhangi bir riski yoktur.

Memeye yağ enjeksiyonu ne kadar sürmektedir?

Yağ enjeksiyonu ile meme dolgunlaştırma ameliyatının süresi ortalama olarak 1-2 saat arasındadır. Ek ameliyatların eklenmesi süreyi uzatabilir. 

Gebelikte meme dolgunlaştırma yapılır mı?

Gebe kadınlarda herhangi bir estetik müdahale veya herhangi bir ameliyat yapılmaz. Gebelik riske gireceği için emzirme süreci bittiğinde işlem yapılabilir. Emzirme bitince ve üstünden bir süre geçtikten sonra memenin gerçek görünümü ortaya çıkar. Bu dönemde gereken bölgelere yağ enjeksiyonu yapmak daha doğru olur.

Zamanla göğüs boyutunda değişme ve şekil bozukluğu ortaya çıkar mı?

Yağ enjeksiyonunda zamanla yağ hücrelerinin kaybı olabilir. Bu nedenle zamanla boyutta küçülme ve sarkma riski yaşanabilir. Bu nedenle operasyon yapıldığı zaman ideal kiloda olmak önemlidir. Ameliyat sonrası kilo verildiğinde memeye enjekte edilen yağlarda beraberinde eriyebilir.

Meme sarkması yağ enjeksiyonu ile düzeltilir mi?

Hacim kaybından kaynaklanan hafif sarkmalar yağ enjeksiyonu ile düzeltilebilir. Ancak hacim kaybı yoksa sarkma enjeksiyon ile düzeltilemez. Sarkmayı tedavi etmek için meme asimetrisi estetiği yapılır. Enjeksiyon ile küçük göğüsler doğal görünüm ile daha büyük bir hale getirilir.

Yağ transferi sonrasında iz kalır mı?

Yağ enjeksiyonu özel uçlu enjektörler ile yapıldığı için işlem çok küçük alanlardan girilerek tamamlanır. Yani operasyon sonrasında herhangi bir iz veya morluk kalma riski yoktur.

Yağ transferi ile meme büyütme sonrası ne kadar süre sporcu sutyeni kullanılmalıdır?

Operasyondan sonra meme şeklinin bozulmaması ve daha iyi sonuç almak için doktorunuzun önerdiği ölçülerde sutyen kullanmaya özen göstermelisiniz. İlk aylar sporcu sutyeni kullanmanız operasyonun başarısını gözle görülür şekilde arttıracaktır.

Memeye yağ enjeksiyonu kalıcı mı?

Enjeksiyon ile her göğse ortalama 350 ml yağ enjekte edilir. Enjekte edilen yağların %60-70 kadarı kalıcıdır. 

Ortaya çıkan sonuç estetik yapıldığını belli eder mi?

Yağ enjeksiyonunun en büyük avantajı tamamen doğal bir görünüm yaratmasıdır. Operasyonda silikon kullanılmadığı için enjekte edilen yağ dokusu ile doğal bir büyüklük görünümü ortaya çıkmaktadır.

Yağ enjeksiyonu sonrası kanser riski var mıdır?

Enjekte için yağın alındığı dokuda herhangi bir kanser hücresi yok ise risk ortaya çıkmaz. Kanser gibi ciddi hastalıkların oluşmasını engellemek için doktorlar operasyon öncesi genel testler ve tetkikler ile hastanın sağlık durumunu değerlendirip ona göre ameliyat yapmaktadır. Ayrıca operasyon sonrası her yıl düzenli olarak mamografi çektirip meme kanseri riskini erken tanı ile öğrenebilir sağlığınızı kontrol altında tutabilirsiniz.

Yağ alınan bölgede çöküklük, portakal kabuğu görüntüsü gibi bozukluklar meydana gelir mi?

Yağ alınacak dokuda herhangi bir riskli durumun ortaya çıkmaması için doktorunuzun doğru yöntem ile işlem yapması gerekmektedir. Ayrıca doğru teknik kadar doktor tecrübesi de önemlidir.

Yağ Enjeksiyonu ile Göğüs Büyütme Fiyatları

Sağlık Bakanlığının kuralları gereği internet sayfalarında sağlık işlemleri ile ilgili fiyat vermek doğru değildir. Estetik konusunda fiyatı etkileyen ve artıp azalmasını sağlayan birçok durum vardır. Fiyatı etkileyen en önemli etken estetiği yapacak olan doktorun tecrübesidir. Tecrübeli ve hasta memnuniyeti yüksek doktorların operasyon fiyatları da artabilmektedir. Meme yağ enjeksiyonu fiyatları hakkında daha fazla bilgi almak için bize iletişim sayfamızda yer alan bilgilerden ulaşabilir kolayca randevu oluşturabilirsiniz. Randevu aldıktan sonra kliniğimizde yer alan çalışan ve doktorlar memeye yağ enjeksiyonu estetiği hakkında aklınıza takılan tüm soruları cevaplayacaktır. Daha güzel ve estetik görünümde göğüslere kavuşmak, daha özgüvenli olmanız için sizlere estetiğin her alanında uzmanlarımız ile hizmet veriyoruz. +902122414624 no’lu telefondan polikliniğimizi arayarak Meme yağ enjeksiyonu fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir