Meme Estetiği

Meme Büyütme

Meme büyütme ameliyatı ile hayal ettiğiniz göğüs ölçülerine kavuşabilir ve daha estetik dolgun bir görünüm elde edebilirsiniz. 

Günümüzde çoğu kadın küçük göğüs boyutundan şikayetçi olduğu için meme ameliyatına başvuruyor. Meme büyütme estetiği en fazla yapılan estetik operasyonlar arasında ilk sıralamalarda yer almaktadır. 

Güzellik algıları değiştikçe çoğu kadın çağa ayak uydurmak ve daha özgüvenli olmak için estetik operasyonları tercih edebiliyor. Estetik operasyonlar yaptırmadan önce gerekli araştırma mutlaka yapılması ve iyi karar verilerek istenmesi gereken operasyonlardır. Araştırma yapılıp uzman ve klinik seçildikten sonra estetik beklentilerinizi doktorunuzla tartışmalı ve yapılabilirliği konusunda ortak bir karar verilmesi gerekir.  

Meme Büyütme Estetiği

Meme büyütme estetiği, göğüs boyutunu büyütmek, dikleştirmek ve şekillendirmek için yapılan cerrahi işlemdir. Kadınlarda meme büyütme en çok tercih edilen meme estetiğidir. Daha dolgun ve şekilli göğüsler estetik, çekici bir görüntü ortaya çıkarmaktadır. Fakat meme büyütme işleminde aşırıya kaçmak, çirkin bir görüntüye neden olabilir bu nedenle doktorunuz ile beraber boyutlara karar vermek önemlidir. Doktorunuz hangi oranda göğüs büyütme ameliyatı yapılabileceğini belirlemek için vücut ölçülerinizi baz alacaktır.

Göğüs Büyütme Ameliyatı Hangi Durumlarda Yapılır?

 • İki göğüs boyutunun farklı olması,
 • Göğüslerin şekilsiz veya içi boşalmış olması,
 • Meme kanseri nedeniyle yapılan ameliyatlar sonrasında,
 • Kadınların küçük göğüs boyutlarından rahatsız olup özgüvensiz hissettiği durumlarda yapılmaktadır.

Özellikle iki göğüs arasında büyüklük ve şekil açısından ciddi orantısızlık var ise her iki memeye eşitliği sağlayabilmek adına farklı ölçü ve türde protez yerleşimi yapılabilmektedir. Böylelikle operasyon sonucunda iki meme de eşit ve aynı şekilde bir görünüm sağlanmaktadır. Meme büyütme estetiği yaptıran kadınlar operasyon sonrasında kendilerini daha iyi ve mutlu hissetmektedir. Özellikle daha kadınsal kıvrımlara sahip olmak özgüveni arttırdığı için genel olarak sonuçları mutluluk yaratan bir operasyondur.

Meme Büyütme Estetiği Aşamaları

Göğüs büyütme estetiği öncesi muayene ; 

 • İlk olarak estetiği yapacak olan cerrah hastayı detaylı muayene eder. Ölçü belirlemek ve beklentileri tartışmak için bu görüşme önemlidir. 
 • Meme büyütme öncesi herhangi bir risk ortaya çıkmaması için mutlaka Belirli testler ve meme ultrasonu istenir.  Eğer gerekli görülürse mamografi de meme estetiği öncesi herhangi bir riski elemek açısından önemlidir. 
 • Kullanılacak meme protezi, meme yapınıza uygun olarak önerilir ve uygunluk ve istenen görünüme göre tercih yapılır. Düz, dokulu, göz yaşı damlası veya yuvarlak şekillerden birine karar verilir.
 • Operasyon öncesi eğer hasta sigara kullanıyor ise sigarayı bırakması veya azaltması önerilir. Ayrıca herhangi bir hastalık varlığı ve sürekli ilaç kullanım doktora belirtilmelidir.

Meme Büyütme Ameliyatı Öncesi Hazırlık;

Yapılan test ve görüntüleme raporlarınızı doktorunuzla paylaşmanız ve bu doğrultuda ameliyat günüzü belirlemeniz gerekir. Operasyon anestezi eşliğinde yapıldığı için ameliyattan önceki gün gece sonrası yeme-içme kesilmelidir. Doktorunuzun size verdiği ekstra öneriler dikkate alınmalıdır.

Meme büyütme Ameliyatı günü;

Size belirtilen saatte hastanede olmanız gerekir. Doktorunuz sizi odanızda gördükten ve gerekli kontrolü yaptıktan sonra sizi ameliyathaneye alacaktır. Meme büyütme ameliyatı genel anestezi altında yapılır. Siz ameliyat süresince herhangi ağrı veya his duymazsınız. Meme Büyütme Ameliyatında daha önceden belirlenmiş bölgeden açılan kesi ile protez yerleştirme sonrası eğer istenen görünümü desteklemek açısından memeye yağ enjeksiyonu yapılır. Protez yerleştirildikten ve istenen görünüm sağlandıktan sonra operasyon dikişler atılarak kesinin kapatılması ile sonlandırılır. İstenen şekli korumak ve ödem oluşumunu engellemek için bandaj ve ameliyat görünümünü korumak için uygun bir sütyen korse takılır.

Meme büyütme ameliyatından 2 hafta sonra hasta normal yaşantısına dönmektedir. 2 hafta boyunca dikkatli olmak, eğer ilaç verilmiş ise düzgün kullanmak gerekir. Ayrıca iyileşme sürecinde herhangi bir komplikasyon ortaya çıkar ise mutlaka doktorunuz ile görüşmek durumu kontrol altında tutmak gerekir. 

Meme Büyütme Ameliyatında Kullanılan İmplant Çeşitleri Nelerdir?

Göğüs büyütme ameliyatında kullanılan implantlar silikon jel veya tuzlu su içeren iki çeşitten oluşmaktadır. İmplant dışında hastanın kendi yağ dokusu veya kök hücrelerinden de yararlanılabilmektedir. 

Silikon implant çeşidinin içerisi jel ile doludur. Bu jel implant çeşidi doğal bir meme dokusu yaratmaktadır. Silikon implant çeşitleri; 

 • Salin ile dolu silikon İmplantlar
 • Silikon Meme İmplantları
 • Gummy Bear İmplantlar
 • Yuvarlak İmplantlar
 • Anatomik (Damla) İmplantlar
 • Düz Yüzeyli İmplantlar
 • Pütürlü Yüzeyli (Textured) İmplantlar olarak adlandırılmaktadır. 

Bu çeşitlerden hangisinin kullanılacağına hekiminiz karar vermelidir. Hekiminiz vücut ölçülerinizi aldıktan, meme şeklinizi ve boyutunu ölçtükten sonra estetik olarak sizde hangi protez çeşidinin iyi duracağına istekleriniz doğrultusunda karar verir. İmplant çeşitleri hasta seçimine bırakımamalıdır. Aksi takdirde ortaya orantısız ve kötü bir görüntü çıkacaktır.

Silikon Meme Protez Çeşitleri

Silikon meme protez çeşitleri ikiye ayrılır; 

 • Şekil yapısına göre,
 • Yüzey özelliklerine göre çeşitlerdir. 

Şekil yapısına göre yuvarlak ve damla-anatomik seçenekleri bulunmaktadır. Vücudunuza uygun olarak göğüs şekliniz belirlendikten sonra uygun silikon meme protezi kullanılmalıdır. 

Silikon protezlerin son teknoloji ile ömürlüktür. Ancak salin içerikli silikonların ömrü 10 yıldır. 10 yıl sonrasında her yıl herhangi bir sızma ve riskin önüne geçmek için kontroller yapılmaktadır. Bilinenin aksine silikon protezler patlamaz. Kullanılan protezin markası ve kalitesi de ömrünü etkileyen durumlardır. Bu nedenle protez seçiminde marka ve kaliteye önem vermeniz gerekir.

Yağ Enjeksiyonu ile Meme Büyütme

Meme protezi ile meme büyütmekten çekinen hastalar için memeye yağ enjeksiyonu bir seçenek olabilir, ancak memeye yağ enjeksiyonu yapılabilmesi için belirli özelliklerin olması gerekir:

 • Memeye enjekte edecek yeterli fazla yağın olması
 • Yağ enjeksiyonu sonrasında %30 civarında yağlarda kayıp yaşanabileceği için tekrar yağ enjeksiyonu yapılması gerekebilir. Genellikle yeterli yağ mevcut ise operasyonda yağların erime ihtimali de hesaplanarak bir miktar fazla yağ enjeksiyonu yapılarak tekrarı önlenebilir. 

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası

Bu operasyon sonrasında hastanın geçireceği belli başlı evreler yer almaktadır. Bu evreler; 

 • İlk haftalarda memede ağrı, şişlik veya morarma gibi durumlar görülebilir. Bu durumlar normaldir ve kısa sürede geçmektedir. Eğer geçmez ise operasyonu yaptırdığınız hekimle mutlaka görüşmelisiniz.
 • İyileşme evresinde meme bandı veya sporcu sutyeni giyilmelidir. Memenin daha çabuk iyileşmesi ve şeklinin doğru konumlanması için gereklidir. Bedeniniz ve size en uygun sutyeni doktorunuz belirleyecektir. Uzmanınızın önerdiği ölçülerde ve yapıda sutyeni tercih edip kullanmalısınız. 
 • Operasyon sonrası yaklaşık 2 hafta kadar yorucu işler yapmaktan kaçınmalı ve dinlenmelisiniz. Göğüs bölgesine herhangi bir darbe gelmemesi için dikkatli olmanızda fayda var. Ayrıca ağır kaldırma, kollar ile zorlayıcı hareketlerden kaçınmanız önerilir.
 • Eğer göğüs kısmında sıcaklık, kızarıklık olur ise mutlaka uzmanınız ile görüşün. Bazı durumlarda cerrahi enfeksiyon ortaya çıkabilmektedir. Cerrahi enfeksiyon erken müdahale edilmesi gereken bu durumdur. 
 • Operasyon sonrası iyileşme sürecinde bol sıvı tüketimi, uzmanın önerdiği ilaçlar ve masajların yapılması iyileşme sürecinin daha iyi geçmesini sağlayacaktır.
 • Dengeli beslenme ve ilk 3 ay boyunca yüz üstü yatmamak gerekmektedir.

Meme operasyonu sonrası iz kalır mı sorusunun cevabı duruma göre değişkenlik göstermektedir. Meme yapısı, cerrahın kullandığı yöntem ve implant çeşidi gibi durumlardan dolayı bazı hastalarda iz oluşabilmektedir. Genel olarak meme büyütme ameliyatı izleri en az olacak şekilde, iz bırakmadan yapılmaktadır.

Meme Protezi Nereden Yerleştirilir? 

Meme protezi yerleştirilmek için belli alanlar vardır. Bunlar;

 • Koltuk altı bölgesi,
 • Meme başı çevresi,
 • Göbek kesileri,
 • Meme altı bölgesinden protez yerleşim işlemleri yapılmaktadır.

Hangi bölgeden yapılacağı doktorunuz ile birlikte karar verilerek uygulanması önerilir.

Meme Büyütme Operasyonu Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Toplumda her konuda olduğu gibi meme büyütme ile ilgili de doğru bilinen birçok yanlış mevcuttur. Bu yanlışlar;

 • Silikon patlar mı? en çok bilinen yanlışların başında gelir. Silikon patlaması söz konusu değildir. Silikon protezinin üretiminde eğer hata var ise yerleşimden sonra ortaya sızma çıkabilir. Bu durum protezin değişmesi ile çözülmektedir.
 • Meme büyütme sonrası emzirilir mi? Bu konu özellikle kadınların çok duyup operasyondan vazgeçmesine neden olmaktadır. Protez meme bezi altına  yerleştirildiği için süt kanalları zarar görmez. Yani meme büyütme operasyonunun emzirmeye herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Anne adayları da meme büyütme operasyonunu gönül rahatlığı ile yaptırabilir.
 • Belirgin izler kalır mı? Tabi ki operasyon sonrası bir miktar iz kalmaktadır. Fakat bu iz neredeyse yok gibidir. Ayrıca meme altı bölgesinden yapılan operasyonlarda iz meme altı çizgisi ile kamufle olduğu için herhangi bir iz görüntüsü ortaya çıkmamaktadır.
 • Operasyon sonra his kaybı olur mu? His kaybı riski çok azdır. His kaybının yaşanmaması için doğru yöntem, doğru protez şekli ve doğru uzmanın operasyonu yapması önemlidir.
 • Silikon dışardan belli olur mu? Silikon vücut ölçülerinize uygun boyut ve yapıda takıldığında doğal bir görünüm ortaya çıkmaktadır. Silikon dokusu memeye çok benzer olduğundan ellendiğinde bile anlaşılmayabilir
 • Silikon taktırmak meme kanserine yol açar mı? Bu konu hakkında çok fazla doğru bilinen yanlış bulunmaktadır. Yapılan araştırmalar silikon taktırmanın meme kanseri üzerinden herhangi bir etkisi olmadığını ortaya koymuştur. 
 • Meme büyütme ameliyatı ile sadece meme mi büyütülür? Hayır bu ameliyat ile istenilen büyüklüğün yanı sıra, sarkmış ve şekli bozuk olan meme görünümü de ortadan kaldırılabilmektedir.

Meme estetiği ile ilgili doğru bilinen bu tür yanlışlar hakkında endişelerinizi doktorunuz ile görüşerek giderebilirsiniz. Daha önce yapılmış meme estetiği operasyonlarının öncesi ve sonrası resimleri, operasyonu geçiren kişilerin yorumları ve tavsiyeleri sizler için daha açıklayıcı olacaktır.

Meme Büyütme Ameliyatı Fiyatları

Meme büyütme estetiği fiyatları birçok duruma bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Fiyat ile ilgili sabit bir rakam vermek sağlıklı değildir. Fiyatı etkileyen belli başlı durumları sıralamak gerekir ise;

 • Kullanılacak protezin kalitesi, markası,
 • Operasyonun yapıldığı hastane veya klinik,
 • Operasyonu yapacak uzmanın tecrübesi meme büyütme fiyatı etkilemektedir. 

Günümüzde estetik operasyon yapan birçok klinik ve kişiler bulunmaktadır. Estetik operasyonlarda fiyattan çok uzman ve klinik araştırması yapılmalıdır. Sağlık ucuza alınacak bir konu olmadığı için hastaların ucuz fiyatlı operasyonlardan kaçınması gerekmektedir. 

Meme operasyonu hakkında daha fazla bilgi almak için bize iletişim sayfamızda yer alan bilgilerden ulaşabilir kolayca randevu oluşturabilirsiniz. Randevu aldıktan sonra kliniğimizde yer alan çalışan ve uzmanlar meme estetiği hakkında aklınıza takılan tüm soruları cevaplayacaktır. Daha büyük ve estetik görünümde göğüslere kavuşmak, daha özgüvenli olmanız için sizlere estetiğin her alanında uzmanlarımız ile hizmet veriyoruz. Ayrıca meme büyütme ameliyatı fiyatını belirtmek Sağlık Bakanlığı onaylı merkezlerin internet sitelerinde yasal değildir. 02122414624 no’lu telefondan polikliniğimizi arayarak Meme Büyütme ameliyatı fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir