Meme Estetiği

Meme Küçültme

Meme küçültme ameliyatı ile kadınlar artık kolayca görünümlerini düzeltip daha özgüvenli ve istedikleri meme ölçülerine sahip olabiliyor.

Günümüzde meme büyütme estetiği kadar meme küçültme ameliyatları da sıkça yapılmaktadır. 

Genetik yapı, vücut tipi, hamilelik sonrası büyüme, kilo alıp verme sonrası oluşan sarkık büyük göğüsler nedeniyle kadınlar göğüs küçültme ameliyatı yaptırmaktadır. Meme küçültme operasyonu ile vücut yapınıza uygun ve sizi rahat ettirecek ölçülere kolayca sahip olabilirsiniz. Meme küçültmede, meme bezi, meme yağ dokusu istenen boyuta indirgenecek şekilde alınırken fazla ciltte beraberinde çıkarılır ve meme yeni şekline yapılandırılır. 

Meme büyüklüğünde kadınlar ciddi sorunlar yaşayabilmektedir. Bu sorunlar günlük hayatı etkileyen sorunlardır. Meme büyüklüğü; 

 • Ağırlıktan oluşan omuz ağrısı, 
 • Ağırlık ön tarafta olduğu için vücut yapısının yani duruşun öne doğru eğilmesi, 
 • Özellikle sırt, omurga kısmında oluşan ağrılar,
 • Göğüsün alt kısmının pişik ve tahriş olması, 
 • Normal vücut bedeninizden daha büyük ölçülerde kıyafet kullanma ve hatta uygun kıyafet bulamamama gibi sorunlara neden olabilir.

Göğüs Büyüklüğünün Vücutta Yaptığı Deformasyonlar

Göğüslerin büyük ve ağır olması vücut yapısında bazı deformasyonlara yol açmaktadır. Bu deformasyonlar gittikçe artıp kadınların gün içerisinde sıkça rahatsız olmasına neden olabilmektedir. Ortaya çıkan deformasyonlar; 

 • Genellikle kadınlar göğüs büyüklüğünden dolayı daha iyi bir görünüm için toparlayıcı sıkı sutyenleri tercih eder. Buda sutyenin omuz kısmına denk gelen lastiklerin omuzları sıkmasına neden olur. Kopça ve askı izi kalıcı omuz deformasyonuna neden olabilir. Ayrıca bu alanlarda cilt tahrişlerinden dolayı ağrı, alerji ortaya çıkabilir.
 • Göğüs ağırlığından dolayı vücut ön tarafa doğru eğilmektedir. Bu nedenle boyun pozisyonunda değişim görülebilir.
 • Daha çok yaz aylarında meme altında tahriş, mantar enfeksiyonları oluşumu, egzama gibi sorunlar ortaya çıkabilir. 
 • Ayrıca kollarda boyun omurlarındaki pozisyonal değişimden dolayı uyuşma ve ağrı gibi ciddi sorunlarda görülebilmektedir.

Yukarıda yer alan durumları sıkça yaşayan kadınların daha sağlıklı ve kaliteli bir yaşam için meme küçültme ameliyatı olmaları önerilmektedir. Göğüslerin aşırı büyük olması özellikle görünüş kısmında kadınların özgüvensiz bir duruş sergilemesine neden olur. Dar kıyafetler giyememe, normal bedenden daha büyük giysiler tercih etme, zayıf olsa bile daha kilolu ve iri görünme kadınlarda bedenlerinden genel bir mutsuzluk hissi ortaya çıkarabilir.

Meme Küçültme Operasyonu Hazırlık Aşamaları

Bütün Estetik operasyonların öncesinde hastaları operasyona hazırlamak için belli başlı aşamalar yer almaktadır. Göğüs küçültme ameliyatına hazırlık aşamaları; 

 • Randevu günü hasta ve doktor tüm detayları görüşür. 
 • Muayene sonrasında hastadan mamografi ve meme ultrasonu çektirmesi istenir. Mamografi ve meme ultrasonu herhangi bir risk, hastalık olup olmadığını bilmek için yapılır. Eğer memelerde herhangi bir kist veya kanser gibi bir sorun var ise ilk olarak bu sorunlar tedavi edilir. Tedaviden sonra estetik müdahale yapılmalıdır.
 • Eğer hasta kan sulandırıcı veya operasyona etki edecek ilaçlar kullanıyor ise en az 10 gün öncesinde bu ilaçları kullanmayı bırakması gerekir. 
 • Operasyon yapılacak hastada şeker hastalığı gibi kronik bir hastalık mevcut ise operasyon öncesi gerekli tedavi ile kontrol altına alınmalıdır. Kontrol altına alınmayan kronik hastalıklar estetik operasyonlar sonrasında yaraların iyileşmesini engelleyip geciktirmektedir. 
 • Eğer hasta sigara kullanıyor ise operasyon öncesi en az 3 gün öncesinde sigara kullanmayı bırakmalsı veya çok azaltması önerilir. Meme küçültmeden sonra yaklaşık 3 hafta boyunca sigara kullanmamanız yaraiyileşmesi açısından önemlidir.
 • Operasyondan en az 8 saat önce yeme-içme bırakılmalıdır. Tam oruç gibi olmalıdır.

Tüm bu aşamalardan sonra operasyon günü hasta en az 3 saat öncesinde hastanede olmalıdır. Gerekli kan tahlilleri ve kontrol yapıldıktan sonra eğer ameliyatı engelleyebilecek herhangi bir sorun yok ise meme küçültme ameliyatı yapılır. 

Meme küçültme ameliyatı öncesinde meme bölgesinde operasyonun doğru olması için küçültmenin nasıl olacağına göre çizim yapılır. Bu çizimler şekillendirme işlemi için gereklidir. Hasta ayakta ve kolları yukarıdayken çizim yapılır. Ameliyat uzman tecrübesine bağlı olarak ortalama 3 ila 4 saat sürmektedir. Operasyon sonrası hastanın ağrısı olacağı için gün içerisinde belli aralıklar ile ağrı kesiciler verilmektedir. Çok ağrılı bir operasyon olmasa da hastaların ağrı çekmesini en aza indirgemek için ağrı kesici ilaçlar kullanılmaktadır. 

Meme Küçültme Estetiği Yöntemleri

Göğüs küçültme operasyonunda farklı yöntemler bulunmaktadır. Hangi yöntem ile operasyonun yapılacağı hastanın vücut proporsiyonuna ve meme büyüklüğüne göre doktorunuz ile belirlenir. meme küçültmenin hangi boyutlarda olacağı ve hastanın isteği meme küçültme operasyon şeklini değiştirebilir. Farklı 3 teknik ile meme küçültme estetiği yapılmaktadır. Bu yöntemler; 

 • Lollipop
 • Test T, 
 • Greft Tekniğidir. 

Lolipop Tekniği ile Meme Küçültme Operasyonu

Bu operasyonda kullanılan teknik meme ucunun yer aldığı kahverengi alandan memenin alt kısmına doğru lolipop şeklinde kesi yapılır. Özellikle göğüs büyüklüğü çok fazla olmayan kadınlarda bu yöntem tercih edilmektedir. 

Test T Tekniği ile Meme Küçültme Operasyonu

Genellikle 33 cm üzerinde olan meme ölçülerine sahip kadınlarda bu yöntem ile meme küçültme işlemi yapılmaktadır. Göğüsün alt kısmından yapılan kesi ile işlem yapılır. Hem sarkık hem de büyük göğüsler bu teknik ile kolayca ideal şekilde ve boyutta bir görünüm elde edilmektedir. 

Greft Tekniği ile Meme Küçültme Operasyonu

Yaşı büyük olan kadınlarda greft tekniği kullanılmaktadır. Greft tekniğinde meme başı yukarı taşınarak yeni yerine yerleştirilirken fazla doku kesilerek çıkarılır ve  

Meme Küçültme Operasyonu Olası Riskleri Nelerdir?

Tüm estetik operasyonlarda olduğu gibi göğüs küçültme ameliyatında da olası riskler yer almaktadır. Bu riskler hastanın durumu, doktorun tecrübesi gibi konulara bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Riskleri sıralayacak olursak; 

 • Dren kullanılmayan operasyonda göğüs içerisinde yer alan dokuda kan birikimi meydana gelebilir. Kan birikimi riskini engellemek için operasyonda dren kullanılmalıdır.
 • İki göğüs arasında asimetri yani farklılık olabilir.
 • Sigara, alkol gibi madde kullanan kişilerde iyileşme süreci uzayabilir. 
 • Eğer kesik atılan yerde enfeksiyon veya açılma meydana gelir ise mutlaka uzmana danışılmalıdır. Gerekli antibiyotik tedavi ve müdahale ile bu durum kolayca düzeltilebilmektedir. 
 • Göğüs ucunda his kaybı yaşanabilir. Bu durum oldukça düşük bir risktir. 
 • Bilinenin aksine kanser gibi hastalık riskleri bulunmamaktadır. Ameliyat sonrasında meme dokusunda herhangi bir bozulma veya kanserli hücre oluşumu meydana gelmez.

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

İyileşme süreci hastaneden ayrıldıktan sonra dikkatle geçirilmesi gereken bir dönemden oluşmaktadır. Uzmanınız önerdiği ölçülerde doğru sutyeni en az 3 hafta boyunca düzenli olarak kullanmanız gerekmektedir. Sutyen kullanımı göğüslerin doğru şekil alması ve deformasyona uğramaması için önemlidir. Her ameliyatta olduğu gibi bu operasyonda da hafif ağrılar yaşanabilir. İyileşme süresi boyunca ağır işler yapmaktan, göğüs kısmına darbe almaktan kaçınmalısınız. Ortalama 5 gün içerisinde çekilen ağrılar hafifleyip kaybolacaktır. İlk zamanlarda meme ucunda his kaybı yaşanabilir. Sonrasında bu his zamanla geçecektir.

Meme Küçültme Hakkında Sıkça Sorulanlar

Göğüs küçültme operasyonunda kadınların aklına takılan sıkça sorulanlar bulunmaktadır. Bu sorular; 

Operasyon için yaş sınırı nedir?

Yaş sınırı 18’dir. 18 yaş itibari ile meme küçültme operasyonları yapılabilmektedir.

Operasyon sonrası belirgin iz kalır mı? 

Operasyon meme altı kısmından yapıldığı için kalan iz doğal bir görünümde olmaktadır. Yani ameliyat izi değil de meme altı çizgisi gibi görünmektedir.

Operasyonda anestezi yapılıyor mu?

Meme küçültme ameliyatı cerrahi bir müdahale olduğu için anestezi eşliğinde yapılmaktadır.

İyileşme dönemi ne kadar sürmektedir?

Estetik sonrası iyileşme dönemi yaklaşık olarak 1 ay sürmektedir. 1 ay sonrasında ağrı, sızı veya iz gibi durumlarda zamanla kaybolacaktır.

Operasyon sonrasında his kaybı olur mu?

Kullanılan küçültme tekniğine bağlı olarak his kaybı yaşanabilir.

Operasyon sonrası normal hayata dönüş süresi nedir?

İyileşme sürecinde uzman tavsiyeleri dinlenip uygulandığı sürece normal hayata dönmek kolaylaşır. Ev işi, spor, yorucu aktivitelerden kaçınmak gerekmektedir. 

Operasyon sonrası kanser riski var mıdır?

Meme estetiği operasyonlarında herhangi bir kanser oluşma riski yoktur. Operasyon öncesi ve sonrası çekilen mamografi, meme ultrasonu sayesinde var ise kanserli hücreler belirlenir.

Operasyon sonrası emzirme konusunda sıkıntı yaşanır mı?

Özellikle göğüs ucu kısmı operasyon esnasında korunduğu sürece herhangi bir sorun ortaya çıkmamaktadır. Ameliyatta kullanılan yöntem tekniği de emzirme sorunlarının ortaya çıkmasını engelleyen unsurlardandır. 

Göğüs küçültme operasyonu yapılırken şekil verme işlemi de yapılabiliyor mu?

İşlem sadece küçültmeye yönelik değildir. Bu operasyon ile sarkıklık, şekil bozuklukları da ortadan kaldırılmaktadır. 

Göğüs Küçültme Operasyonu Masraflarını SGK Karşılıyor mu?

Bu tür estetik operasyonları genellikle SGK karşılamamaktadır. Bazı nadir durumlarda hekimlerin verdiği rapor ile SGK desteği alınabilmektedir. SGK desteği için meme boyutunun cm üzerinde olması, boyun veya bel fıtığı gibi ciddi hastalıklara neden olması gibi durumlarda nadir olarak hekimler rapor verir. Bu rapor ile devlet hastanelerinde meme küçültme operasyonu ücretsiz yapılabilmektedir. Fakat özel kurum veya kuruluşlarda estetik operasyonlar ücretli olarak yapılmaktadır.

Meme Küçültme Ameliyatı Fiyatları Nedir?

Meme küçültme fiyatları birçok nedene bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Fiyatı etkileyen unsurlar; 

 • Kullanılacak olan teknik, 
 • Doktor tecrübesi, 
 • Klinikte yer alan araç ve gereçler yani kliniğin sahip olduğu donanım,
 • Hastanın göğüs büyüklüğü, sarkma durumuna bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. 

Türkiye’de estetik ile ilgili ticari amaçlı birçok kurum vardır. Genellikle insan sağlığını düşünmeden sadece para amacı ile estetik operasyonlar yapan yerler gittikçe artmaktadır. Estetik operasyonlarda kullanılan teknik, malzeme, ilaçlar gibi konular masraflı olduğu için bu tarz operasyonlar ucuza yapılmamaktadır. Sağlığınızı riske atmamak, estetik operasyon sonrası daha kötü bir görünümde olmamak için ucuza estetik hizmeti veren yerlerden uzak durmanızı öneririz. Uzun ömürlü ve sağlığınızı riske atmayan estetik operasyonlar için öncesinde detaylı araştırmalar yapmalısınız. Operasyonu yapacak olan uzman ve klinik ile ilgili hasta yorumlarını forumlardan okuyabilirsiniz. Böylelikle bu önemli süreci risksiz ve sağlıklı bir şekilde mutlu olarak tamamlayabilirsiniz. Aksi halde görüntünüzde kalıcı bozukluklar ile hayata daha özgüvensiz devam etmek zorunda kalabilirsiniz. Kliniğimizde her biri kendi alanında uzman estetisyenler ve teknik çalışanlar yer almaktadır. Ekip olarak kliniğimizden mutlu bir şekilde ayrılmanız için yılların tecrübesi ile hizmet vermekteyiz.

Meme küçültme ameliyatı fiyatını belirtmek Sağlık Bakanlığı onaylı merkezlerin internet sitelerinde yasal değildir. Meme küçültme operasyonu hakkında daha fazla bilgi almak için bize iletişim sayfamızda yer alan bilgilerden ulaşabilir kolayca randevu oluşturabilirsiniz. Randevu aldıktan sonra kliniğimizde yer alan çalışan ve uzmanlar meme küçültme ameliyatı hakkında aklınıza takılan tüm soruları cevaplayacaktır. Daha küçük, dik ve estetik görünümde göğüslere kavuşmak, daha özgüvenli olmanız için sizlere estetiğin her alanında uzmanlarımız ile hizmet veriyoruz. 02122414624 no’lu telefondan polikliniğimizi arayarak Meme küçültme ameliyatı fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir