Uncategorized

Meme Estetiği

Meme estetiği operasyonları çeşitli ve meme yapısına bağlı olarak değişkenlik gösteren estetik türlerini içermektedir. 

Günümüzde kadınların dünya çapında en fazla yaptırdığı estetik operasyonların başlarında meme estetikleri gelmektedir. Kadınların cinse özel hatlarının belirgin ve düzgün olması için başvurdukları bu estetik yöntemler daha özgüvenli, çekici bir görünümde olmalarını sağlamaktadır. Genetik nedenler, çevresel faktörler ve ilerleyen yaş nedeniyle meme sorunları ortaya çıkabilmektedir. Türkiye’de oldukça gelişmiş bir sağlık sektörü olan estetik operasyonlar ile göğüs sorunları artık kolayca çözülebilmektedir. Estetiğe artan talep ile birlikte bu tarz operasyonları yapan kişi ve kurum sayısı da oldukça arttı. Tecrübesiz doktorlar, yeterli donanıma sahip olmayan kliniklerde estetik gibi ciddi sağlık işlemleri yaptırmak görünümünüzde kalıcı zararların ortaya çıkmasına neden olacaktır. Bu nedenle estetik yaptıracağınız doktor ve kliniği iyice araştırıp öyle karar vermeniz hem maddi hem de sağlık açısından sizi riske atmayacaktır. 

Meme Estetiği Nedir?

Göğüs estetiği, kadınlarda göğüs büyüklüğü veya küçüklüğü, asimetri sorunu, sarkma gibi problemleri çözmek için yapılan estetik amaçlı operasyonlara denilmektedir. Kozmetik cerrahi olarak meme estetiği ile kadınlar hayal ettikleri göğüs şekli ve boyutuna sahip olabilmektedir. Meme estetiği ameliyatı ile;

  • Küçük olan göğüsler vücuda uygun boyut ve şekil belirlendikten sonra meme büyütme ile dolgunlaştırılabilir.
  • Büyük göğüsler fazla meme dokusu alınarak meme küçültme ile daha küçük boyutlara getirilebilir.
  • Göğüslerde sarkma sorunu var ise meme dikleştirme yöntemi ile sarkma giderilir ve daha düzgün bir görünüm elde edilebilir.
  • İki göğüs arasında ciddi farklılık ve asimetri sorunu var ise sorun çözülebilir. Memeye yağ enjeksiyonu veya protez ile eşitlenebilir.

Yukarıda yer alan işlemler hastanın durumuna göre bazen aynı anda da yapılabilmektedir. Örneğin büyük göğüslerde genelde sarkma problemi de olduğu için aynı anda hem küçültme hem de sarkma sorununu çözülebilir. Meme asimetrisi yaşayan kadınlarda bir göğüs diğerinden daha aşağıda ve büyük olduğu için aynı anda bu iki sorun düzeltilebilmektedir. 

Meme estetiği çeşitleri arasında en fazla yaptırılan meme büyütme estetiğidir. Kadınlar daha kadınsal ve çekici görünmek için dolgun göğüslere sahip olmak ister. Meme büyütme işlemi ile vücut ölçülerinize uygun, sizi daha özgüvenli ve iyi gösterecek bir görünüm ortaya çıkmaktadır. 

Meme büyütme işleminden sonra en fazla yapılan bir diğer işlem de meme küçültme estetiğidir. Yanlış çamaşır kullanımı, sık kilo alıp verme, genetik ve çevresel faktörler, gebelik gibi nedenler dolayı büyük göğüsler rahatsız edici olabilir. Bu durumu düzeltmek için meme küçültme estetiği yapılmaktadır. Bu operasyon ile meme bölgesinde fazla olan meme dokusu ve deri alınır, hem memede boyut olarak küçülme hem de dikleşme gerçekleşmiş olur.

Meme Estetiği Çeşitleri Nelerdir?

Göğüs estetiği çeşitlerini sıralayacak olursak;

  • Yağ enjeksiyonu ile meme estetiği,
  • Meme küçültme, 
  • Meme büyütme,
  • Göğüs asimetrisi düzeltme,
  • Göğüs dikleştirme ameliyatlarıdır. 

Bu estetik ameliyatları yaptırmadan önce estetik cerrahi doktoru ile birebir görüşüp sizin için hangi estetiğin uygun olduğunu doğru bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Yağ Enjeksiyonu ile Meme Estetiği

Küçük ve hafif sarkma problemi olan göğüslerde, memeyi  dolgunlaştırarak, büyütme işlemlerinde yağ enjeksiyonu yöntemi tercih edilmektedir. Fakat yağ enjeksiyonu herkese yapılabilen bir operasyon değildir. Yağ enjeksiyonu için hastanın bel, karın veya basen bölgelerinde yeterli yağ dokusu olmalıdır. Burada yer alan yağlar alınıp göğüs bölgesine transfer edilerek enjekte edilmektedir. Aynı zamanda protez ile meme büyütme tercih etmeyen kadınlar içinde memeye yağ enjeksiyonu iyi bir büyütme seçeneğidir.

Meme Küçültme Estetiği

Meme küçültme estetiği, meme boyutu büyük kadınlara yapılmaktadır. Kadınlarda birçok nedenden dolayı göğüs büyüklüğü sorunu görülür. 18 yaşını aşmış her yetişkin kadın estetik ile istediği ölçülerde göğüslere sahip olabilmektedir. Meme büyüklüğü boyutu ve şekline göre estetik yöntemler ile fazla olan meme dokusu alınıp göğüsler daha küçük bir ölçüye getirilebilir. 

Meme Büyütme Estetiği

Göğüs büyütme estetiği ile kısa zamanda daha dolgun göğüslere sahip olmak mümkündür. Göğüs büyütme iki yöntem ile yapılmaktadır. Biri doğal bir görünüm sağlayan yağ enjeksiyonu diğeri ise silikon meme protezi ile yapılmaktadır. Genellikle silikon implant ile yapılan meme büyütme estetiğinde kişinin isteğine ve kullanılacak tekniğe göre farklı alanlardan, uygun boyutlarda silikon yerleştirilir. Meme büyütme estetiğinde önemli olan aşırıya kaçmadan doğru boyutlarda işlem yaptırmaktır. Çoğu kadın vücut ölçülerine uymamasına rağmen abartılı göğüs boyutları için estetik yöntemlere başvurabilmektedir. Bu durum kötü bir görünüme de neden olabilmektedir. Sizin için en uygun boyutun ne olduğuna estetiği yapacak olan uzman doktorunuz ile karar vermek daha uygundur.

Meme Dikleştirme

Göğüslerde sarkma sorunu yaşayan kadınlar meme dikleştirme ameliyatı ile daha düzgün, dik göğüs görünümü elde edilebilmektedir. Meme dikleştirme ameliyatı ile göğüslerde yer alan fazla yağ dokusu alınır ve genel görüntü toparlanır. Gerekli durumlarda silikon da kullanılabilmektedir. Göğüs sarkması kadınlarda ilerleyen yaş ve çevresel faktörler nedeniyle sıkça görülebilen bir durumdur. Sarkmanın derecesi ve durumuna göre uygun teknik yönteme karar verildikten sonra operasyon yapılmaktadır. Meme dikleştirme için yaş sınırı herhangi ciddi bir sorun yok ise 18’dir. 

Meme Asimetrisi Düzeltme

Hemen hemen herkeste aynı iki organ arasında ölçü ve şekil farklılıkları görülebilmektedir. Kadınlarda ortaya çıkan meme görüntü sorunlarından biri de asimetri sorunudur. Asimetri sorununda her iki göğüs belirgin derecede farklı boyut ve şekildedir. Genellikle bir göğüs diğerinden daha büyük veya sarkıktır. Burada estetik öncesi hangi göğüs görünümünden memnunsanız diğer göğüs onunla aynı boyuta getirilir. Aynı boyuta getirirken büyütme , küçültme veya yağ enjeksiyonu yapılır. Meme asimetrisi düzeltme estetiği ile iki göğüs aynı boyuta ve şekilde bir görünüm ortaya çıkmaktadır.

Meme Estetiği Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Göğüs estetiği operasyonu kimlere yapılır?

Estetik operasyonlar görüntüsünden memnun olmayan kişilere yapılmaktadır. Göğüslerin küçük, büyük, sarkık ve asimetri sorunu olması durumunda meme estetiği yapılmaktadır.

Meme estetiği için yaş sınırı nedir?

Meme estetiğinde yaş sınırı 18’dir. Eğer 18 yaş altında ciddi bir sorun var ise işlem nadir durumlarda ebeveyn onayı ile yapılabilmektedir. 

Meme estetiği ameliyatı ne kadar sürmektedir?

Ameliyat yapılan işlem ve kullanılan tekniğe bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Yapılacak büyütme ve küçültme ameliyat tekniğine göre süre 2-6 saat arasındadır. 

Göğüs estetiğinin riskleri nelerdir? 

Her estetik operasyonunda olduğu gibi meme estetiği çeşitlerinde de riskler bulunmaktadır. Bu riskler doktor tecrübesi, hastane donanımı, hastanın sağlık durumu, kullanılan estetik yöntemi, iyileşme sürecinin nasıl geçtiği gibi durumlara bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Estetik operasyon doğru doktor tarafından doğru teknik ile yapıldığında olası riskler çok düşüktür. 

Meme estetiği işlemleri sonrası iyileşme süreci ne kadardır?

Göğüs estetiği operasyonları sonrası iyileşme yani normal hayata dönme süreci oldukça kısadır. Ortalama olarak 3-4 hafta içerisinde normal hayata dönüp tamamen iyileşebilirsiniz. 

Ameliyat sonrası iz kalır mı?

Hangi meme estetiği işlemini yaptıracağınıza bağlı olarak bu sorunun cevabı değişkenlik göstermektedir. Yağ enjeksiyonu ile meme dolgunlaştırma işleminde özel uçlu enjektörler ile yağ transferi yapılmaktadır. Çok küçük deliklerden yapılan bu işlem sonrasında iz kalmamaktadır. Meme küçültme, büyütme, asimetri ve sarkma durumları ile ilgili operasyonlar sonrasında az da olsa iz kalabilmektedir. Eğer işlem meme altı çizgisinden yapılmış ise oluşacak olan iz çizgi ile birleşip doğal bir görünümde olacağı için belli olmayacaktır ve genellikle çamaşır içinde kalır.

Gebelikte meme estetiği yaptırılır mı?

Gebe kadınlarda herhangi bir estetik türü yapılmamaktadır. Gebeliği riske sokabilecek durumlar oluşacağı için gebelik sonrası bebek sütten kesildikten sonra estetik yaptırmak gerekir. 

Meme estetiği emzirmeye etki eder mi? 

Göğüs estetiklerinde mümkün olduğunca süt kanalları ve dokusuna zarar vermeden işlem yapılmaktadır. Bu nedenle emzirme ile ilgili herhangi bir risk veya zarar bulunmamaktadır. Ancak çocuk doğurma ile ilgili beklentileriniz varsa bunu doktorunuz ile paylaşmanız yapılacak ameliyat tekniğini baştan kararlaştırmanızı sağlar.

Estetik sonrası göğüs ucunda his kaybı yaşanır mı? 

Yapılan estetik türü ve tekniğine bağlı olarak çok düşükte olsa his kaybı meydana gelebilmektedir. Yaşanılan bu his kaybı zamanla geçecek bir durumdur. 

Silikon taktırdığım belli olur mu?

Dolgunlaştırma işlemlerinde vücut ölçülerinize uygun bir silikon boyutu seçilip işlem yapıldığında ortaya çıkan görüntü doğal olacaktır. Ayrıca meme protezi kas altına yerleştiğinden çok daha doğla durmaktadır. Abartılı göğüs boyutlarına kaçmadığınız sürece kimse durumu fark etmeyecektir.

Devlet meme estetiği masraflarını karşılıyor mu?

Devlet kurumlarında sağlık açısından çok riskli bir durum olmadığı sürece estetik operasyonlar yapılmamaktadır. Eğer hastanın durumu ciddi ve operasyon sağlık açısından gerekli ise hekim tarafından verilen rapor ile devlet kurumlarında ücretsiz estetik operasyonlar nadir de olsa yapılabilmektedir. Özel klinik ve hastanelerde SGK desteği bulunmamaktadır.

Estetik sonrası silikon patlar mı? 

Silikon patlama olayı halk arasında sıkça bahsedilen doğru bilinen yanlışlar arasındadır. Memeye yerleştirilen silikonun üretim aşamasında teknik hata yapılmış ise operasyon sonrasında silikon içerisinde yer alan jel dışarı akabilmektedir. Bu durum gerekli müdahaleler yapılarak kolayca çözülebilmektedir. Ayrıca bu durumun yaşanma riski oldukça düşüktür. Özellikle gelişen son teknoloji ile üretilen silikon protezler ömürlüktür.

Birden fazla meme estetiği yaptırılır mı?

Gerek duymadıkça estetik yaptırmamanızı öneririz. Eğer zamanla göğüslerde farklı sorunlar ortaya çıkar ise tekrar estetik operasyonlar yapılabilir. 

Meme estetikleri kanser yapar mı?

Estetik işlemler sonrasında kanser gibi ciddi hastalıkların oluşma riski yoktur. Herhangi bir kanser riski oluşmaması için operasyonlar öncesinde meme ultrasonu ve mamografi yapılmaktadır. Ayrıca operasyon sonrası her yıl düzenli olarak hastanın mamografi çektirmesi önerilir.

Meme Estetiği Fiyatları Nedir?

Meme estetiği fiyatları hangi estetik operasyonun yapılacağı ve hangi tekniği kullanılacağına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Ayrıca operasyonu yapacak olan doktorun tecrübesi, hasta memnuniyeti, hastane donanımı gibi konularda fiyatı etkileyebilmektedir. İnternet sitelerinde Sağlık Bakanlığı kuralları gereği estetik operasyonlar ile ilgili fiyat vermek yasal değildir. Estetik yaptırırken ilk önceliğiniz fiyat değil de operasyonu hangi doktorun yapacağı olmasıdır. Estetik operasyonlar sonrası doğru bir görünümde ve daha mutlu hissetmek için doğru doktorlara kendinizi emanet etmelisiniz. Ucuz fiyatlara estetik yaptıran çoğu kişi ömür boyu düzeltemeyeceği kötü bir görüntü ile yaşamak zorunda kalabilmektedir.

Meme estetik çeşitleri hakkında daha fazla bilgi almak için bize iletişim sayfamızda yer alan bilgilerden ulaşabilir kolayca randevu oluşturabilirsiniz. Randevu aldıktan sonra kliniğimizde yer alan çalışan ve uzmanlar meme estetiği ameliyatı hakkında aklınıza takılan tüm soruları cevaplayacaktır. Göğüslerinizde yer alan soruna bağlı olarak hangi göğüs estetiği operasyonu olmanız gerektiği konusunda da doktorlarımız ile randevu alıp birebir görüşerek doğru karar verebilirsiniz. Daha doğru boyutlarda, dik ve estetik görünümde göğüslere kavuşmak, daha özgüvenli olmanız için sizlere estetiğin her alanında uzmanlarımız ile hizmet veriyoruz. +902122414624 no’lu telefondan polikliniğimizi arayarak Meme estetiği operasyonu fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir